Backhaus Voll-Gut Ekmeği ile Tanışın

By  |  0 Comments

Herkese Merhabalar,

20150604_103224

Geçtiğimiz Günlerde İstinye Park Avm Backhaus’da bir basın Lansmanında idim.

Backhaus sıklıkla tercih ettiğim yerlerden olmasına rağmen çok fazla ekmek alıp eve götürme alışkanlığı bu lansmandan önce gelistirememiştim.

IMG_20150604_110219Lansman kahvaltı eşliğinde tadımladığımız Backhaus ekmekleri ile devam ederken Sevgili Hilal Duruk’un açılışı ile başlayıp bilgilendirici konuşması ile devam etti.

20150604_113746

Hilal Hanım Backhaus’dan kısaca bahsettikten sonra Emeklerinin içeriği uretim teknikleri, ham madde tedarikleri ve hayatımızda sağlıklı ekmek tüketmenın faydalarından bahsetti.

Bu konuşmayı sizler için özetliyecek olursam;

Beyaz Ekmek tüketmekten kesinlikle uzak durmalıyız ! Çünkü beyaz ekmek Nihal hanımın tabiri ile işlenmiş beyaz un ve bol nişastadan oluşan çok az bitkisel Protein içeren kof bir enerji deposu. Tam Tahıl ekmeği ise, Tahıl tanesinin kabuğu ile beraber öğütülmesiyle elde edilen tam tahıl unundan oluşmuş doğal bir ekmektir. Ayrıca besleyici değeri yüksektir ve Uzun süre tok tutar. Backhaus Tam Tahıl ekmekleri en iyi kalitede tam tahıl tanelerinden üretilmekte Ve aynı zamanda tüm ekmeklerin üretiminde geleneksel yöntemler ile üretilen doğal ekşi maya kullanılmaktaymış.

Ekmeksiz bir diyetin uzun süre uygulanmayacağını belirten Nihal hanım aynı zamanda Uzun süre kepek ekmeğinin tüketilmemesini tavsiye etmekte. Çünkü Kepekte ki fitat asitleri bağırsaktan kalsiyum, demir ve çinkonun emilimini durdurur. Bu yüzden uzun süreli kepek kullanımında kansılık ortaya çıkar. Kalsiyum emilimini durdurması sebebiyle kesinlikle büyüme çağında ki çoçuklara ve kemik erimesi tehditi altında ki orta yaşta ki kisilere yedirilmemelidir.

Diyet ile birlikte alınan makul ölçüde ki tam tahıllı ekmeğin içerisinde bulunan lif molekülleri bağırsakta ki yağ moleküllerinin bir kısmını bağlar ve kana geçmeden atılımı sağlar. Şekerin bağırsaktan kana emilimini yavaşlatır, kan şekerini dengeler ve uzun süre tokluk hissi verir.  Bağırsakta, gıdalarla ile birlikte alınan kanser yapıcı maddeleri bağlar Ve dışarı atılmasını sağlar. Diğer bir deyişle,lif bağırsakların çöpçüsüdür. Sağlıklı bir beslenme için günde 30 gr. lif almak gerekir.

IMG_20150604_135834

Eve geldiğimde hemen Voll-Gut ekmeğini ailecek deneyimledik ve gerçekten çok beğendik. Ertesi gün eşime işten eve dönerken Nişantaşı Backhaus’dan Voll-Gut almasını istedim ve o da hemen gidip büyük boy alıp dilimletmiş. Biz bir büyük Voll-Gut ekmeğini üc kişilik bir aile olarak yaklaşık 3,5 günde bitirdik Ve sonrasında tekrar aldık kesinlikle beyaz ekmek gibi hemen bayatlayıp tadında değişme olmadı. Hatta bugün yine bitti şimdi aradım ve söyledim Ekmek al gelirken artık nereden almasını söylememe gerek yok hemen büyük mü yine dedi 😊

Hayatı kaliteli yaşamak çok önemli hayat kalitemizi arttırmakta bizim elimizde. Sanırım önce mutfakta devrim yapıp Sağlığı ön plana alıp yola yeniden başlamak lazım…. Buarada normal beyaz ekmeğin 100 gramında 400 k.cal var, 100 gram Backhaus Voll-Gut ekmeğinde ise sadece 206 k.cal var. Tercih sizin. Hepimize sağlıklı fit günler dilerim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir