Bir Kahve Tutkusu ‘Gloria Jean’s Hikayesi’

By  |  2 Comments

Geçtiğimiz Cumartesi çok keyifli bir etkinlikte idim. Keyifli olmaması mümkün değildi çünkü etkinlik kahve üzerineydi ve bolca sohbet vardı. Sevdiğim blogger dostlarımla beraber olmak ve yeni blogger dostlar ile tanışmak keyfime keyif kattı.

Ülkemizde ki kahve dükkanlarının en bilindik isimlerinden biri olan Gloria Jean’s Türkiye’de keyifle kahvelerimizi yudumlarken hem Gloria’yı ve geçmişini yakından tanıma fırsatımız oldu hemde kahve üretimine dair çok önemli bilgiler edindik.

Chicago’da yaşadığı evin ön cephesini küçücük bir kahve dükkanına dönüştüren, Bayan Gloria Jean kahvelerini dünyaya yayılan bir marka haline getirmiş. Gloria Jean’s kahve zincirleri 90′ lı yıllarda Türkiye’ye gelen ilk yabancı kahve markalarından olmuş. Doğal hayatı ve yağmur ormanlarını korumak amacıyla yapılan bir organizasyon olan Rainforest Alliance‘ ın logosunu tüm kahve bardakları ve kahve ürünlerinde taşıyan Gloria Jean’s bu özelliğı ile hem dünyamızın hemde tüm canlıların doğasına saygılı üretim yapan bir sirket olduğunu gururla belirtiyor.

Rainforest Alliance neden bu kadar önemli ?

Çünkü bu tarz üretim yapan firmalar sayesinde;

* Ormanlar,topraklar,nehirler,ve doğal hayat korunuyor ve devamlılığı sağlanıyor.

* İşçiler saygı görüyor ve adil ücret alıyorlar.

* Çalışanlar ve aileleri gerekli sağlık ve eğitim hizmetlerini alıyorlar.

* Tropikal iklimde yaşayan ve geçimleri kahve endüstrisine bağlı olan 25 milyon kişinin hayatlarını sürdürebilmelerini sağlıyor.

 

Gloria Jean’s Kahvelerinin tümü Avustralya dan geliyor ama içimine ve kalitesine göre yetiştirildikleri ülkeler farklılık gösteriyor.

Gloria Jean’s Kahvelerinin Çekirdek Çeşitleri

BLEND : Harman kahve çekirdekleri Yemen ve Endonezya Kahve çekirdekleri karışımı.

ORIGIN : Yöresel kahve çekirdekleri Kolombiya kahve çekirdekleri

DECAF : Kafeinsiz kahve çekirdekleri özel ve tamamen kimyasal olmadan özel bir yöntemle sadece su kullanılarak kafeinsizleştiriliyor.

FLAVOR : (Aromalı) kahve çekirdekleri – Fındık – Karamel – Vanilya vb.

Kahve Türü olarak Gloria Jean’s kahve dükkanlarında Arabika kahve kullanıyor. Bunun nedeni Robusto cinsi kahve Arabika’ya göre daha fazla kafein,nem ve asitik içeriyor. Kalite olarak Arabika kahve ile de hiç bir kahve kıyaslanamaz olduğu özellikle belirtiliyor.

Ve ayrıca Gloria Jean’s Coffees, Türkiye’de kendi sektöründe bir ilke imza attı. Ülkemizde yeni sesini duyurmaya başlayan Europan Vegetarian Union ile işbirliğine giderek Vegan misafirlerine vegan ve lakto vejeteryan ürünler sunmaya da başladı. Gloria Jean’s Coffees, Türkiye’de kendi sektöründe bir ilke imza atarak misafirlerine Europan Vegetarian Union ( Avrupa Vejeteryan Birliği ) tarafından vegan ve lakto vejeteryan ürünleri için gerekli lisanslama ile birlikte sertifikasyonu sunan V-Label etiketi aldı ve bu ürünleri içecek menüsüne ekledi.

Vegan: Ürünlerinde ve üretim proseslerinde et ve et ürünlerinin yanı sıra, süt, yumurta, bal da dahil olmak üzere hiçbir hayvansal ürünün kullanılmadığı durumda Vegan V-Label etiketlemesi yapılmaktadır.
Lakto Vejeteryan: Ürünlerinin içeriğinde ve üretiminde et ve et ürünleri kullanılmıyor, hayvansal kaynaklı ise yalnızca süt veya süt bazlı ürünler kullanılıyorsa Lakto Vejeteryan etiketlemesi yapılmaktadır.
Ben bu harika gün için tekrar Gloria Jean’s Ekibine teşekkür eder, Sevgilerimi sunarım…
 

 

2 Comments

 1. elif bademlebuduk

  Mart 20, 2015 at 11:12 am

  çok keyifli bir gündü zehracım :)

  • Zehraslife

   Mart 20, 2015 at 2:27 pm

   Aynen bende çok keyif aldım Elif’cim :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir