GERÇEK İTALYAN LEZZETİ ‘VAPİANO SUADİYE’

By  |  0 Comments

Geçtiğimiz günlerde Idecon Türkiye’nin nazik daveti üzerine #gerçekitalyan lezzetlerini tadımlamak üzere Vapiano Suadiye’de idim . Konsept olarak İtalyan Reçeteli Yemek Workshop’u olan bu etkinlikte taze makarnaların hazırlanışından pişirilme aşamalarına kadar her noktayı detaylı olarak inceleme fırsatım oldu hatta mutfakta özel italyan reçeteleri ile enfes lezzette makarnalar bile pişirdik.

Öncelikle Vapiano bir Amplio Real iştiraki olan , Konsepti her ne kadar İtalyan mutfağı olsa da aslında bir Alman firmasıdır. 2002 yılında hayata geçirilen bu konsept bugün bir restoran zincirine dönüşmüş ve Dünya üzerinde 100’ün üzerinde Vapiano şubesine ılaşmıştır.

Vapiano’yu diğer benzer italyan restorantlarından ayıran en önemli özellik, Makarnalarını kendilerinin taze olarak üretmeleri. Her gün Suadiye’de, Restoranın içinde bulunan ‘Manifatura’ bölümünde makarna malzemeleri bir araya geliyor ve farklı çeşitteki makarnalar üretiliyor.

Vapiano ‘da self servis hizmeti mevcut. Yemeklerin hazırlanışı hızlı Fast Food restoranlarında ki gibi olsa da burada kalitenin en üst seviyede olması restoranın olmazsa olmazı. Vapiano ‘da rezervasyon sevisi yok çünkü Vapiano müşterilerinin Vapiano’ya gelmek konusunda her zaman özgür hissetmelerini istiyor. Ayrıca Çocuk ve Hayvan dostu bir restorant oluşu ise Vapiano’yu daha da keyifli ve öncelikli tercih edilebilecek bir mekan haline getiriyor . Vapiano’ya ilk geldiğinizde size manyetik birckart veriliyor ve bu kartı asla kaybetmemeniz rica ediliyor. Vapiano’da geçirdiğiniz vakit boyunca tüm siparişleriniz bu karta yükleniyor ve çıkışta kart teslim edilerek ödeme yapılıyor.

Vapiano ‘da makarna siparişi verdiğiniz anda gözünüzün önünde taze taze pişirilmeye başlanıyor. Öncelikle Tava’yı yerleştirilen ısıtıcı bölme her daim sıcak ve tavayı üzerine koyduğunuz anda tava ısınıyor ve reçetede belirtilen ölçüde yağ tavaya alınıyor ve teker teker seçtiğiniz makarna’ya  göre malzemeler pişirilmeye başlanıyor. Bir başka pişirme ünitesinde de o sırada makarna haşlanıyor. Tavada ki sos hazır olduğu anda makarnada haşlanıp sos karışımına ekleniyor ve tavada sos ile bütünleşiyor. Tabağınıza servis edilirken pişen Makarnanın reçetesine göre özel parmesan peyniri, Karabiber, Fesleğen gibi malzemeler ile son dokunuşlar yapılarak, Makarnanız servise hazır hale geliyor. Bütün bu pişirme süresi 90 sn içinde gerçekleşiyor. Sonuç mu enfes lezzette gerçek İtalyan makarnası bir de yanında bir kadeh blush var ise inanın keyfinize diyecek yok. Favori Makarnalarım, ‘Carbonara’ içeriğinde ; Beyaz Soğan, Dana Bacon, Krema, Yumurta ve Maydanoz ve ‘Marinara’ oldu içeriğinde Karışık deniz ürünleri, Beyaz şarap, Çeri domates, Sarımsak, Maydanoz, Sebze suyu ve Biber Karışımı vardı.

Pizzaları da makarnalar kadar lezzetliydi. İncecik lezzetli hamuru üzerine her biri gerçek italyan reçeteleri ile hazırlanmış lezzetleri ayrı ayrı güzel olan pizzaların tadı hala damağımda. Favori pizzalarım ise ‘Flammkuchen’ içeriğinde ; Labne Sos, Mozzearella, Taze Soğan, Dana Bacon, Kırmızı soğan küpleri vardı ki ben labneli pizzayı ilk defa deneyen biri olarak hele ki gerçek italyan reçetesi ile yapılıyorsa bu pizzaya gerçekten aşık oldum diyebilirim. Bir de ‘Bruschetta’ var içeriğinde Domates Sos, Mozzarella, Roka, Parmesan,Burschetta Sos vardı.

Ve son olarak tadımladığım tatlıların her biri bir birbirinden lezzetliydi. Tramisu Della Casa , Panna Cotta ve Crema De Fragola. Kesinlikle Vapiano’da ki lezzet şöleninizi tatlı ile taçlandırmalısınız. Fiyatlar ise gerçekten çok ideal. 30 – 35 TL arasın da istediğiniz bir menüyü rahatlıkla sipariş verebiliyorsunuz. Bu arada tüm çalışanların kibarlığı ve ilgileri de bu mekanın artıları arasında yer alıyor. Gerçekten tüm ilgi ve alakaları için buradan tekrar teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunarım .

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir