“Güneş Tutulması, Süper Ay ve Bahar Ekinoksu”

By  |  0 Comments

Bugün 20 Mart 2015 Cuma ve Dünya çok nadir rastlanan bir üçlemeye şahit oluyor. Öncelikle Tutulma Ülkemizde 10:52-10:54 arası başlayıp 11:45-11:57 arasında doruk noktasına ulaşıp 13:02-13:50 arasında ise sonlanacak. Bu doğa olayını kaçırmak istemeyen gökyüzü fotoğrafçıları ve gözlemcileri çeşitli noktalarda is basında bugün.

Aslında Süper Ay, Güneş Tutulması’na neden olacak Ve Ayrıca 20 Mart, gece ve gündüzün eşit olduğu Mart/Bahar ekinoksu zamanı. Bahar Ekinoksu ile bahar müjdeleniyor ve bu ekinoks Türkiye’de  20 Mart’ı 21 Mart’a bağlayan gece 00:45’te gerçekleşecek.

Süper Ay, Ay’ın Dünya’ya en yakın olması demek. Yani Ay, normalde zamandan %15’e kadar daha büyük gözükecek ama Süper Ay’ı, Malesef gözlemleme şansı çok az çünkü Güneş’in önünde sadece bir silüet olarak gözükecek.

Ve Güneş tutulması Ülkemizde sadece %40 oranında tutulma beklendiği için ve hava bulutlu olduğundan çok fazla gözlenemeyecek. Fakat Grönland’ın güneyinden 5800 kilometre güneye kadar Danimarka’nın Faroe Adaları ve Norveç’in Svalbard Adaları’nın olduğu alanda çok iyi gözlemlenebilecek. Avrupa, Kuzey Asya ve Kuzey Afrika ise kısmi Güneş tutulmasını gözlemlerken, İzlanda, Finlandiya, Norveç, İskoçya ise %90 bu doğa olayını gözlemleyebilecek.
Bu doğa olayını kaçırmamanız dileğiyle :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir