Sokak Modası Nedir ?

By  |  0 Comments

Sokak modası hakkında genel bir tanım yapmak çok zor çünkü herhangi bir tanıma yada kalıba sığdırısak eğer kendi özgün akımının dışına çıkarmış oluruz. Anti moda bir hareket ile başlayan bu akım uzak doğuda başlayıp dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı. Her ne kadar anti moda bir hareket olsada içinde moda kelimesini barındırıdığı için ister istemez kendi moda akımını oluşturmuştur.

Sokak modasını benimseyen bir insan kesinlikle günümüz  modasına bağımlı kalmadan genel tabiri ile modası geçmiş

parçaları kullanıp renk tercihini ise sezonun trendleri yerine kendi ruhunu düşüncelerini ve inançlarını ifade eden renklerde seçerek aslına bakarsanız kendini dış dünyaya ifade eder yada sezonun trend renklerini ve parçalarını kullanır fakat birbiriyle kombin olmaz dediğimiz parçaları kombinleyerek yine aynı şekilde aslında kendi modasını oluşturur.

Örneğin; Takım elbise altına giyilen spor ayakkabı yada klasik kalem etek üzerine giyilen tshirt üzerine kürk kaban ve altına giyilen spor ayakkabı gibi.

 Sokak modasını belli bir fikre ve felsefeye göre uygulayan gruplar da var. Londra hippileri, Punkları ve Gotikleri;

 Japonya’nın Harajuku ve Shibuya’ları, New York’un bling bling’cileri ,Paris ve Milano’nun klasikleriyle ticky’leri gibi. Bu gruplar Ezberleri bozarak kendi tarzlarında giyinirlerken moda kurallarına bağlı kalmadan sokak modası uygulayıcılarının  ne kadar yaratıcı olabileceğini ve uyumla ilgili ezberlerin dışında ki görüntüleri ile aslında estetiğifarklı bir bakış açısıyla gözler önüne sunuyorlar.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir